Всі без виключення люди мають властиву їм манеру спілкування, яка вирізняє їх з-поміж інших. Вона формується багатьма факторами, де основними є виховання, коло спілкування, спілкування в сім’ї тощо. Свою манеру спілкування із повсякденного життя ми так чи інакше переносимо у роботу.
Залежно від вимагань компанії ми тримаємося певних рамок, але власна манера спілкування всерівно переважає у будь-якій сфері, в т.ч. і в робочій, тому що формується роками на рівні підсвідомості. Поскільки рекрутери теж люди ? то часто вони спілкуються з клієнтами так, як спілкуються із більшістю людей у реальному житті. І тут є свої плюси, але і свої мінуси.
Проте не завжди і не все залежить від рекрутера. В рекрутації спілкування відбувається з-боку обох осіб – рекрутера і клієнта. Тому манера спілкування клієнта (пошукача роботи) теж впливає суттєво на загальний тон розмови. Розглянемо можливі моделі спілкування між рекрутером і клієнтом, а потім детальніше розберемо, що вони означають.
Адекватний рекрутер – адекватний клієнт
Рекрутер – приємна, вихована і позитивно налаштована до життя людина. Справа, якою він займається йому подобається, тому спілкування з людьми для нього ніколи не є проблемою. Йому цікаво допомагати людям порадою, він якнайбільше старається дізнатися про деталі вакансії ще до її публікації, а в процесі пошуку уточнює різні деталі не лише в роботодавця, а й навіть у кандидатів, які там вже працюють.
Клієнт – позитивно налаштована до життя людина. Вихована, дуже часто з вищою освітою (хоча не обов’язково і це в даному випадку не показник) яка найчастіше має певну ціль у житті. Роботу в Польщі як постійний або проміжний етап життя пов’язує зі своєю ціллю. Добре знає чого хоче. Може їхати на роботу в Польщу як вперше, так і їздити вже роками. В Україні може працювати на кваліфікованих посадах, а в Польщу їхати на роботу не спеціаліста, при цьому сприймає це нормально, адекватно, як здобуття нового досвіду і навіть з гумором.
Розмова рекрутера і клієнта в даному випадку протікає легко і ненапружено, часто теж з гумором і жартами. Може бути варіант, коли кожна зі сторін просто задає конкретні питання і у випадку якщо щось комусь не підходить – одразу заявляє про це, щоб не займати час респондента.
Як правило, при такій моделі спілкування виграють всі. Якщо є вакансія, яка підходить клієнту, він, уточнивши необхідні дані, підтверджує приїзд і без особливих вагань їде на роботу. Рекрутер теж задоволений знайти такого клієнта.
Важливою у такій схемі співпраці є саме те, що обидві сторони говорять правду без прикрас. Щирість в даному випадку відчувається обома сторонами і якщо вона реальна, то переростає у певну довіру між рекрутером і клієнтом. Такі клієнти дуже часто у майбутньому їздять на роботу від даного рекрутера не один раз, рекомендують співпрацю з цим рекрутером своїм знайомим і родичам, іноді навіть вітають рекрутера на свята.
Нажаль, така модель спілкування між рекрутером є найбільш рідкісною. Перепоною є саме культура спілкування і це стосується як рекрутерів, так і пошукачів роботи.
Неадекватний рекрутер – адекватний клієнт
Рекрутер у житті є грубою, жорсткою, а іноді і жорстокою людиною. Його не цікавить робота рекрутером і він працює тут або задля отримання фінансової винагороди, або тому що не розуміє, яку роботу хотів би мати сам, а цей офісний варіант ніби нормальний.
Такий рекрутер приходить на роботу без особливої радості і ентузіазму, часто подивляється на годинник і неохоче відповідає на дзвінки. Розмова з людьми створює для нього дискомфорт.
Якщо до такого рекрутера зателефонувала спокійна, вихована, врівноважена людина, то вона часто не вибере відповідну вакансію просто через тон розмови. Чому так? При розмові адекватна людина задає уточнюючі питання, адже їде працювати у невідоме місце і хоче знати якнайбільше. Неадекватного рекрутера не цікавить те, чого хоче людина і він не вникає в її ситуацію. Для нього це робота, яка зводиться до автоматичного прийому-відсіювання кандидатів.
Якщо людина, можливо, не підходить на дану вакансію через один із параметрів (документи, вік, навички тощо), але при цьому ще щось запитує, рекрутер-неадекват може грубо відповідати в надії чим швидше завершити розмову або навіть може говорити підвищеним голосом чи кричати на кандитата без причини.
Такий рекрутер часто забуває, що є представником якоїсь агенції і враження про нього це враження про всю агенцію в цілому. Часто адекватна людина може культурно висловити неадекватному рекрутеру свою думку щодо невідповідного спілкування, але він не зверне на це уваги. Скоріш за все це викличе ще більше негативу з його боку.
Адекватний рекрутер – неадекватний клієнт
Адекватний вихований рекрутер зовсім не означає, що це людина, яку легко образити або можна «вилізти їй на голову». Це фахівець у своїй сфері із часто солідним досвідом у рекрутації, який вже багато різних випадків бачив за свою професійну кар’єру і вміє адекватно володіти ситуацією.
Адекватний рекрутер емоційно спокійний і виважений, його практично нереально вивести на емоції. Він дає спокійні адекватні відповіді, але в разі потреби може легко поставити на місце будь-якого неадекватного чи хамовитого клієнта.
Такий рекрутер не піддається на провокації чи закиди з-боку клієнта-неадеквата. Він дуже обізнаний і добре володіє ситуацією і сам контролює процес розмови.
Якщо клієнт неадекват кричить, хамить, закидає речі про те, що на ньому хочуть нажитися, кричить про те, що знає все про роботу і Польщу, то розмова з адекватним рекрутером у нього буде дуже коротка.
Неадекватний рекрутер – неадекватний клієнт
Неадекватний рекрутер це людина, яка часто у житті не на своєму місці. Свій внутрішній негатив і незадоволення часто може свідомо або несвідомо переносити на інших людей, в тому числі і на клієнтів, які дзвонять у пошуку роботи.
Якщо під час телефонної розмови зустрілись дві неадекватні людини – не чекай нічого доброго від цього гримучого коктейлю. Неадекватний рекрутер і неадекватний клієнт можуть навіть отримувати задоволення від взаємного крику і обзивання.
Неадекватні рекрутери зустрічаються рідше, ніж неадекватні клієнти, в першу чергу через те, що рекрутерів менше, рекрутер змушений тримати себе в рамках, адже від часто є представником агенції, працює з іншими людьми у колективі і знаходиться під увагою керівництва. Проте, часто відсутність виховання і емоції у такого рекрутера беруть гору.
Неадекватний клієнт це особа, яку важко описати одним реченням. Проте, характерною особливістю є постійне невдоволення життям, часте нарікання на всіх і головне – постійне очікування підвоху, обману, «кидалова».
Ми притягуємо в своє життя те, про що думаємо. Це факт. Тому такі люди часто мають те, про що найбільше говорять. Навіть починаючи шукати роботу така людина вже настроєна негативно без жодних причин.
У кожній вакансії шукає прихований зміст, до рекрутера дзвонить одразу з претензіями, навіть не почавши працювати. Такий клієнт-неадекват часто перебиває рекрутера на пів-слові, кричить, може матюкатися.
Спільна робота в колективі рекрутерів
Варто зауважити, що у колективі рекрутерів будь-якої агенції працюють різні особистості. Може траплятись так, що навіть попри корпоративну культуру і внутрішні вимагання агенції щодо розмови з клієнтом, всерівно траплятимуться неадекватні хамовиті рекрутери.
У тому ж колективі, часто навіть в одному кабінеті з рекрутером-неадекватом можуть працювати адекватні виважені рекрутери. Рано чи пізно це призводить до конфлікту всередині команди.
“Неадекват” ніколи не сприйме зауважень від “адеквата”, а скоріше за все почне робити все на зло. Адекват же не зможе довго терпіти хамську поведінку і буде робити зауваження. При цьому рекрутер-хам часто може попри свою поведінку показувати непогані результати у продажах.
Тому завданням HR-ів часто є створення робочого простору для рекрутерів у такий спосіб, де вони могли б не створювати один одному дискомфорту і не заважали професійному розвитку колег.
Підсумки
А взагалі, тут йдеться про звичайну вихованість і людяність. Якщо людина на своєму місці у житті, намагається зрозуміти інших і коли треба – подивитися на життя з їх перспективи, це завжди принесе користь такій людині. Це стосується і рекрутерів і кандидатів, які приїжджають на роботу.
Потрібно бути людяним і діяти згідно принципу «Відносся до людей так, як хотів би щоб вони відносились до тебе».
Будь-кому варто працювати над собою і змінювати вади у своєму характері і поведінці. Нажаль, всі цього не зроблять, але варто принаймні старатись тим, хто це розуміє.
Подібне
Новий тренд європейських офісів – 4-денний робочий тиждень в призмі рекрутації
Коворкінг і рекрутація – що це і чи реально?
Рекрутери, звідки ви взяли це слово – “ваканЦія”?